Aktualności

Przygotowanie zawodników
Szczecińskiego Klubu Motorowodnego
i Narciarstwa Wodnego "ŚLIZG" do

Międzynarodowych Motorowodnych Mistrzostw Polski, Europy i Świata

w klasie GT- 30 oraz w klasie P-750.

Zadanie publiczne finansowane
ze środków zleceniodawcy

Gmina Miasto Szczecin

Sternik Motorowodny -
najbliższy kurs

14-10-2023: godz. 9:00 - 13:00 i 14:00 - 17:00

15-10-2023: godz. 9:00 - 13:00 i 13:00 - 18:00 - pływanie

Egzamin: 20-10-2023 godz. 17:00

Zapraszamy!

Rejestracja łodzi -
jachtów motorowych i żaglowych
według nowej ustawy

Pośrednictwo - tel: 728 919 188
lub osobiście

CENTRUM MOTOROWODNE ŚLIZG
UL. Bulwar Gdański 12
70 - 601 SZCZECIN

Zapraszamy!


Nowa usługa - Śruby napędowe:

naprawa - wyważanie - dostawa

Zapraszamy!



Stanisław Kołpaczyński



Stanisław Kołpaczyński urodził się 27 lipca 1946 roku w Kałkach na Mazowszu, w Szczecinie mieszka od 1961 roku. W 1965 roku rozpoczął pracę w Politechnice Szczecińskiej, w Instytucie Chemii Nieorganicznej, jako pracownik naukowo - techniczny. W roku 2011 przeszedł na emeryturę, jednak nadal pracuje jako wykładowca w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu, w Zakładzie Budowy Statków i Jachtów.

Posiada długoletni staż motorowodny, stopień sternika jachtowego oraz motorowodnego sternika morskiego, instruktora motorowodnego oraz uprawnienia zawodowe: stermotorzysta i radiooperator SRC. W 1970 roku wstąpił do Szczecińskiego Klubu Motorowodnego przy Lidze Obrony Kraju w Szczecinie. Podstawowe działania to wykładowca i instruktor motorowodny. Później prowadził dla Wojska Polskiego szkolenia kutrzystów oraz rekrutacyjne. Pełnił funkcję V-ce Komandora i Komandora Klubu LOK.


W  roku 1994 opuszcza LOK, organizuje własną przystań (przy Bulwarze Gdańskim 12 w Szczecinie) i zakłada Szczeciński Klub Motorowodny i Narciarstwa Wodnego "ŚLIZG”. Klub prowadzi bardzo prężną działalność, jego wychowankowie to 21 zawodników, którzy uzyskują prestiżowe tytuły na poziomie światowym: Motorowodni Mistrzowie Świata, Europy i Polski, w różnych klasach łodzi.

Obecnie Klub prowadzi szkolenia i na podstawie upoważnienia Ministra Sportu i Turystyki przeprowadza egzaminy, na różne stopnie "wtajemniczenia motorowodniackiego" oraz zawodowe:

  • sternika motorowodnego
  • motorowodnego sternika morskiego
  • mechanika motorowodnego,
  • licencję holowania narciarza wodnego
    lub innych obiektów pływających,
  • stermotorzystów
  • starszych marynarzy
  • radiooperatora SRC



Klub "ŚLIZG” wielokrotnie organizował Motorowodne Mistrzostwa Świata, Europy i Polski:

  • 2003: Motorowodne Mistrzostwa Polski (Jezioro Dąbie w Szczecinie),

  • 2004: Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie JT - 250
    Międzynarodowe Mistrzostwa Polski (Wały Chrobrego w Szczecinie),

  • 2005: Motorowodne Mistrzostwa Europy Formuła 125
    Eliminacje Międzynarodowych Mistrzostw Polski (Wały Chrobrego w Szczecinie),
  • 2006: Eliminacja Mistrzostw Europy w klasie F - 125
    Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

  • 2007: Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie F – 125
    Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

  • 2008: Motorowodne Mistrzostwa Świata w klasie JT – 250
    Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

  • 2009: Motorowodne Mistrzostwa Świata Formuła 500
    Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

  • 2010: Motorowodne Mistrzostwa Świata w klasie T – 400
    Motorowodne Mistrzostwa Polski (Wały Chrobrego w Szczecinie),

  • 2010: Motorowodne Mistrzostwa Europy OSY – 400
    Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

  • 2011: Motorowodne Mistrzostwa Świata O – 350
    Motorowodne Mistrzostwa Europy Formuła 125 Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz).



W  sierpniu 2009 roku w Myślibórzu odbył się Motorowodny Polsko - Niemiecki Obóz w klasie FF, którego głównym organizatorem był SKMiNW "ŚLIZG”. Formuła FF (Formula Future - Formuła Przyszłości) adresowana jest do dzieci i młodzieży stawiających pierwsze kroki w sporcie motorowodnym. W uproszczeniu można powiedzieć, że są to zawody na pontonach ze sztywnym dnem, na trasie slalomowej. Formuła dzieli się na klasy wiekowe. Najmłodsi pływają na rumplu z asystą osoby dorosłej, a nieco starsi samodzielnie sterują kierownicą. Jest to więc dyscyplina wyjątkowo bezpieczna. Organizowane są w niej Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata, choć Mistrzostw Polski jeszcze nie było. Formuła Future powoli dociera jednak do naszego kraju z Niemiec, gdzie jest szalenie popularna.

W maju 2009 roku Szczecinie odbyło w się spotkanie w tej sprawie, w którym uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Polskiego Związku Motorowodnego (Prezes Jerzy Czeszko, Wiceprezes Jerzy Guzik, Sekretarz generalny Paweł Szabelewski) oraz Niemieckiego Związku Deutscher MotorYachtVerband e.V. (Prezydent Winfried Rocker, Pierwszy Wiceprezydent Hans - Dieter Sudmann, Wiceprezydent Dieter Komm). Koordynatorem przedsięwzięcia było Ognisko TKKF "ŚLIZG” Szczecin, z jego Komandorem Stanisławem Kołpaczyńskim na czele. Motorowodni działacze po obradach w Szczecinie udali się do ośrodka "Szkuner" w Myśliborzu. Ustalono, że w dniach 2 - 8 sierpnia 2009 r. odbędzie się młodzieżowy obóz w klasie Formuła Future, organizowany przez polski i niemiecki związek w ramach współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Zorganizowanie tej imprezy było możliwe po skoordynowaniu działań i woli PZMWiNW w Warszawie, Niemieckiego Związku Motorowodnego, samorządów Miast Szczecina i Myśliborza, klubu ZPOW Szkuner z Myśliborza, klubu ŚLIZG ze Szczecina oraz jego działaczy i członków społecznych, Centrum Motorowodnego ze Szczecina.

W imprezie uczestniczyła 70-osobowa grupa dzieci i młodzieży, po 35 osób z Polski i Niemiec oraz po 10 trenerów i wychowawców. Głównym celem obozu było pokazanie młodym zawodnikom i działaczom sportu na czym polega nieznana w Polsce konkurencja młodzieżowa Formuła Przyszłości. Polska młodzież miała możliwość testowania przez cały tydzień niemieckich łodzi typu RIBY, natomiast niemiecka młodzież testowała polskie łodzie dla klasy młodzieżowej JT-250. Należy także uznać za udane wyjazdy turystyczne do Szczecina oraz zajęcia integracyjne i kulturalne na miejscu obozu. Specjalistyczny sprzęt (RIBY) przywiozła ze sobą strona niemiecka.


Wieloletnia i efektywna aktywność motorowodniacka Stanisława Kołpaczyńskiego została doceniona wielkrotnie przez władze naszego regionu i kraju, a także przez środowiska i organizacje związane z amatorskim i wyczynowym sportem motorowodnym. Wyrazem tego uznania były odzanaczenia i wyróżnienia, którymi go uhonorowano:

  • 2007 – Brązowa Odznaka "Za zasługi dla sportu" - Minister Sportu

  • 2007 – Wielka Komandoria - Minister Sportu

  • 2010 – "Zasłużony dla Ziemi Myśliborskiej" - Rada Miasta w Myśliborzu

  • Medal 50-lecia – "Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju”

  • Medal 50-lecia – "Za Zasługi dla Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej”

  • Złota Odznaka Honorowa – Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

  • Złota Odznaka Honorowa – Warszawski Okręgowy Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

  • Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej- Polski Związek Łowiecki.

  • 2017 – Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego – "Za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej, względnie realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego"





Centrum Motorowodne "ŚLIZG" w Szczecinie
centrummotorowodne@gmail.com


   Copyright © 2019 - 2023 KM