Aktualności


MIĘDZYNARODOWE MOTOROWODNE

MISTRZOSTWA ŚWIATA
EUROPY I POLSKI

SPORTY MOTOROWODNE
8-9 czerwca 2024 r.

Partnerem wydarzenia jest

WOJEWÓDZTWO
ZACHODNIOPOMORSKIE

Sternik Motorowodny

Nowe atrakcyjne ceny:

- opłata za egzamin - 250,00 zł
- młodzież ucząca się (14 - 26 lat) - 125,00 zł

Najbliższy termin proponowany
- po zgłoszeniu się min. 6 osób

Informacje tel: 604 080 774
lub e-mail: slizg@szczecin.home.pl

Zapraszamy!

CZYSZCZENIE MAGAZYNÓW
- 50% CENY LUB WIĘCEJ

 1. Kotwice
 2. Kamizelki asekuracyjne, pasy twarde ratunkowe
 3. Różne zegary pomiarowe silników do łodzi
 4. Silniki do łodzi różnej mocy 300,00 zł za sztukę
 5. Komplet tapicerki (materace) do ROMANY kabinowej
 6. Zbiorniki paliwa od 24 L do 60 L - oryginalne
Informacje tel: 604 080 774
lub e-mail: slizg@szczecin.home.pl

Zapraszamy!

Rejestracja łodzi -
jachtów motorowych i żaglowych
według nowej ustawy

Pośrednictwo - tel: 728 919 188
lub osobiście

CENTRUM MOTOROWODNE ŚLIZG
UL. Bulwar Gdański 12
70 - 601 SZCZECIN

Zapraszamy!


Nowa usługa - Śruby napędowe:

Naprawa - Wyważanie - Dostawa


Wymiana patentów wydanych

w latach 1982 - 2013.

Kontakt jw - zapraszamy!Stanisław KołpaczyńskiStanisław Kołpaczyński urodził się 27 lipca 1946 roku w Kałkach na Mazowszu, w Szczecinie mieszka od 1961 roku. W 1965 roku rozpoczął pracę w Politechnice Szczecińskiej, w Instytucie Chemii Nieorganicznej, jako pracownik naukowo - techniczny. W roku 2011 przeszedł na emeryturę, jednak nadal pracuje jako wykładowca w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu, w Zakładzie Budowy Statków i Jachtów.

Posiada długoletni staż motorowodny, stopień sternika jachtowego oraz motorowodnego sternika morskiego, instruktora motorowodnego oraz uprawnienia zawodowe: stermotorzysta i radiooperator SRC. W 1970 roku wstąpił do Szczecińskiego Klubu Motorowodnego przy Lidze Obrony Kraju w Szczecinie. Podstawowe działania to wykładowca i instruktor motorowodny. Później prowadził dla Wojska Polskiego szkolenia kutrzystów oraz rekrutacyjne. Pełnił funkcję V-ce Komandora i Komandora Klubu LOK.


W  roku 1994 opuszcza LOK, organizuje własną przystań (przy Bulwarze Gdańskim 12 w Szczecinie) i zakłada Szczeciński Klub Motorowodny i Narciarstwa Wodnego "ŚLIZG”. Klub prowadzi bardzo prężną działalność, jego wychowankowie to 21 zawodników, którzy uzyskują prestiżowe tytuły na poziomie światowym: Motorowodni Mistrzowie Świata, Europy i Polski, w różnych klasach łodzi.

Obecnie Klub prowadzi szkolenia i na podstawie upoważnienia Ministra Sportu i Turystyki przeprowadza egzaminy, na różne stopnie "wtajemniczenia motorowodniackiego" oraz zawodowe:

 • sternika motorowodnego
 • motorowodnego sternika morskiego
 • mechanika motorowodnego,
 • licencję holowania narciarza wodnego
  lub innych obiektów pływających,
 • stermotorzystów
 • starszych marynarzy
 • radiooperatora SRCKlub "ŚLIZG” wielokrotnie organizował Motorowodne Mistrzostwa Świata, Europy i Polski:

 • 2003: Motorowodne Mistrzostwa Polski (Jezioro Dąbie w Szczecinie),

 • 2004: Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie JT - 250
  Międzynarodowe Mistrzostwa Polski (Wały Chrobrego w Szczecinie),

 • 2005: Motorowodne Mistrzostwa Europy Formuła 125
  Eliminacje Międzynarodowych Mistrzostw Polski (Wały Chrobrego w Szczecinie),
 • 2006: Eliminacja Mistrzostw Europy w klasie F - 125
  Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

 • 2007: Motorowodne Mistrzostwa Europy w klasie F – 125
  Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

 • 2008: Motorowodne Mistrzostwa Świata w klasie JT – 250
  Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

 • 2009: Motorowodne Mistrzostwa Świata Formuła 500
  Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

 • 2010: Motorowodne Mistrzostwa Świata w klasie T – 400
  Motorowodne Mistrzostwa Polski (Wały Chrobrego w Szczecinie),

 • 2010: Motorowodne Mistrzostwa Europy OSY – 400
  Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz),

 • 2011: Motorowodne Mistrzostwa Świata O – 350
  Motorowodne Mistrzostwa Europy Formuła 125 Motorowodne Mistrzostwa Polski (Myślibórz).W  sierpniu 2009 roku w Myślibórzu odbył się Motorowodny Polsko - Niemiecki Obóz w klasie FF, którego głównym organizatorem był SKMiNW "ŚLIZG”. Formuła FF (Formula Future - Formuła Przyszłości) adresowana jest do dzieci i młodzieży stawiających pierwsze kroki w sporcie motorowodnym. W uproszczeniu można powiedzieć, że są to zawody na pontonach ze sztywnym dnem, na trasie slalomowej. Formuła dzieli się na klasy wiekowe. Najmłodsi pływają na rumplu z asystą osoby dorosłej, a nieco starsi samodzielnie sterują kierownicą. Jest to więc dyscyplina wyjątkowo bezpieczna. Organizowane są w niej Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata, choć Mistrzostw Polski jeszcze nie było. Formuła Future powoli dociera jednak do naszego kraju z Niemiec, gdzie jest szalenie popularna.

W maju 2009 roku Szczecinie odbyło w się spotkanie w tej sprawie, w którym uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz Polskiego Związku Motorowodnego (Prezes Jerzy Czeszko, Wiceprezes Jerzy Guzik, Sekretarz generalny Paweł Szabelewski) oraz Niemieckiego Związku Deutscher MotorYachtVerband e.V. (Prezydent Winfried Rocker, Pierwszy Wiceprezydent Hans - Dieter Sudmann, Wiceprezydent Dieter Komm). Koordynatorem przedsięwzięcia było Ognisko TKKF "ŚLIZG” Szczecin, z jego Komandorem Stanisławem Kołpaczyńskim na czele. Motorowodni działacze po obradach w Szczecinie udali się do ośrodka "Szkuner" w Myśliborzu. Ustalono, że w dniach 2 - 8 sierpnia 2009 r. odbędzie się młodzieżowy obóz w klasie Formuła Future, organizowany przez polski i niemiecki związek w ramach współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej. Zorganizowanie tej imprezy było możliwe po skoordynowaniu działań i woli PZMWiNW w Warszawie, Niemieckiego Związku Motorowodnego, samorządów Miast Szczecina i Myśliborza, klubu ZPOW Szkuner z Myśliborza, klubu ŚLIZG ze Szczecina oraz jego działaczy i członków społecznych, Centrum Motorowodnego ze Szczecina.

W imprezie uczestniczyła 70-osobowa grupa dzieci i młodzieży, po 35 osób z Polski i Niemiec oraz po 10 trenerów i wychowawców. Głównym celem obozu było pokazanie młodym zawodnikom i działaczom sportu na czym polega nieznana w Polsce konkurencja młodzieżowa Formuła Przyszłości. Polska młodzież miała możliwość testowania przez cały tydzień niemieckich łodzi typu RIBY, natomiast niemiecka młodzież testowała polskie łodzie dla klasy młodzieżowej JT-250. Należy także uznać za udane wyjazdy turystyczne do Szczecina oraz zajęcia integracyjne i kulturalne na miejscu obozu. Specjalistyczny sprzęt (RIBY) przywiozła ze sobą strona niemiecka.


Wieloletnia i efektywna aktywność motorowodniacka Stanisława Kołpaczyńskiego została doceniona wielkrotnie przez władze naszego regionu i kraju, a także przez środowiska i organizacje związane z amatorskim i wyczynowym sportem motorowodnym. Wyrazem tego uznania były odzanaczenia i wyróżnienia, którymi go uhonorowano:

 • 2007 – Brązowa Odznaka "Za zasługi dla sportu" - Minister Sportu

 • 2007 – Wielka Komandoria - Minister Sportu

 • 2010 – "Zasłużony dla Ziemi Myśliborskiej" - Rada Miasta w Myśliborzu

 • Medal 50-lecia – "Zasłużony Działacz Ligi Obrony Kraju”

 • Medal 50-lecia – "Za Zasługi dla Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej”

 • Złota Odznaka Honorowa – Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

 • Złota Odznaka Honorowa – Warszawski Okręgowy Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego

 • Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej- Polski Związek Łowiecki.

 • 2017 – Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego – "Za całokształt działalności zawodowej, społecznej i publicznej, względnie realizacją swoich zadań na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego, które wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego"

Centrum Motorowodne "ŚLIZG" w Szczecinie
centrummotorowodne@gmail.com


   Copyright © 2019 - 2024 KM